Danışma Hattı

ERGAZ AİLESİNİN BİR ÇINARI DAHA HAYATA VEDA ETTİ

ERGAZ AİLESİNİN BİR ÇINARI DAHA HAYATA VEDA ETTİ

Enerji sektörünün öncü kuruluşlarından ERGAZ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Yağız (84) vefat etti.

 

Almanya’da vefat eden Arslan Yağız’ın cenazesinin Almanya’dan hafta içi perşembe günü getirileceği ve aynı gün Bursa’nın  Kestel İlçesine

 

bağlı Derekızık’ta öğle namazına müteakip aile mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

ERGAZ A.Ş. Genel Müdürü Ebubekir Yağız, ağabeyinin vefatıyla ilgili yayınladığı mesajında üzüntüsünü belirtirken; “Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Arslan Yağız Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Enerji Sektörüne ve Ergaz Camiasına şirketin kuruluşundan bugüne kadar sunduğu değerli katkılarını her zaman minnetle hatırlayacağız. Merhuma Allah’tan rahmet, Ailesine ve Ergaz Camiasına başsağlığı diliyoruz. Yağız ailesi ve tüm akrabalarımızın başı sağolsun. Mekanı Cennet olsun ..dedi ..

Arslan Yağız’ın dilinden, Ergaz’ın kuruluş hikayesi!

Ergaz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Yağız 4 yıl önce  ERGAZ GRUP’un  ‘’ Genç Enerji ‘’ dergisine verdiği bir röportajında, bugün enerji sektöründe söz sahibi olmuş dev şirketin kuruluşunda yaşanan zorlukları ilk günkü heyecanıyla  anlatmıştı : 

Ergaz’ın kuruluş hikayesi çok zorluklarla yaşanan bir süreçtir. İlk düşüncenin ortaya çıkması, ortak olacak arkadaşlarla yapılan istişareler neticesinde, 21 Haziran 1974 tarihinde Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Duisburg şehrinde bir kahvehanede ilk toplantıyı yaparak şirketin kurulması için karar aldık. O günlerde 17 şirket konsolosluğa başvurmuştu. Sadece beş şirket kaldı, diğerleri çeşitli sebeplerle kapandı.

Mustafa Yağız basit bir işçidir, nasıl şirket kuracak? dediler

Kuruluş aşamasında ilk dört sene çok çalıştık. Çok zorluklar yaşadık, güvensizlik aşılamaya çalışanlar ,engel olmaya çalışanlar çok oldu. Gece çalışıp sabah iş çıkışı arkadaşların kapısına belki on defa gittiğim olmuştur. Özellikle bizim şirket kurma çalışmalarımızı engellemeye çalıştılar, küçümsediler . Mustafa Yağız basit bir işçidir, nasıl şirket kuracak? gibi dedikodularla bizleri çok yıprattılar. Rahmetli Mustafa Yağız’ın cesareti ve girişimciliği sayesinde şirketi kurduk. O günlerde bizlere güvenen  şirket ortaklarına da teşekkür ediyorum.. Bugün , yarım asırlık geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer edinen Ergaz, enerji sektörünün dört büyüklerinden birisi durumundadır. Allah’a şükürler olsun.

Ergaz gibi köklü şirketin bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum

Bugün seksen yaşındayım, Ergaz A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanıyım. Halen Almanya’ya gidip geliyorum,hem çocuklarım ve torunlarımı görüyorum , hemde ortaklarla görüşüyoruz. Ergaz gibi köklü bir şirketin üyesi olmaktan gurur duyuyorum, Ergaz ailesine başarılar diliyorum.