Danışma Hattı

OTOGAZ

OTOGAZ

LPG ( Sıvılaştırılmış Petrol Gazı ) Nedir ?

 

LPG (Likit Petrol Gazları) – ( Sıvılaştırılmış Petrol Gazı ), ham petrolün damıtılması ve parçalanması esnasında elde edilen başlıca Propan, Bütan, Etan, Bütülen ve Etilen gibi gazların oluşturduğu hidrokarbonlar veya bu gazların karışımlarıdır. LPG ayrıca yeraltındaki tabii Gaz birikimlerinden de elde edilmektedir.

Günümüzde fiziksel özelliğinden dolayı Basınç altında sıvı olarak tüplerde veya tanklarda kolay depolanan ve taşınan LPG, mutfaktan sanayiye, ısınmadan aydınlatmaya ve hatta taşıt araçlarında yaygın olarak kullanılan, vazgeçilmez bir enerji kaynağı haline gelmiştir.

LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde özellikle kokulandırılmıştır. Ham petrolün, rafineler de arıtılması ile veya doğalgaz dan elde edilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur.

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan LPG, %30 Propan ( C3H8 ) ve %70 Bütan ( C4H10 ) karışımıdır. 11.200Kcal/kg alt ısıl değere ve % 92 yanma verimine sahip LPG, rafinerilerde özel olarak merkaptan ile kokulandırılmaktadır.

LPG, iki yöntemle elde edilir. Yer altın dan çıkarılan ham petrolün rafinerilerde arıtılması ya da doğalgazın ayrıştırılması yoluyla. Ham petrolün arıtılması yoluyla sadece LPG değil, aynı zamanda benzin, motorin, fuel-oil petrol ürünleri de ortaya çıkar.

 

Kullanım Alanları

LPG’nin üç kullanım alanı bulunmaktadır: Tüpgaz, Otogaz ve Dökme LPG. Kolay taşınabilme özelliği ve ısıl değerinin yüksek olması dolayısıyla her ihtiyaca cevap verebilen LPG, endüstriden, konut kullanımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yanma sırasında meydana getirdiği ısı ve enerji miktarı olarak doğal gaz ve Hava gazı ile paralel özellikler taşımaktadır. Bunun yanında bakım gerektirmemesi ve üstün emniyet özellikleri ile ön plana çıkmakta ve tüketiciye büyük kolaylık sağlamaktadır.

Otogaz Nedir?

LPG’nin, en verimli, çevreci ve ekonomik araç yakıtı olarak kullanılan haline verilen isimdir. Propan ve bütan gazlarının TS EN 589 standardına uygun mevsimsel karışımıyla verimli ve çevreci hale getirilir.